Tuesday, August 27, 2013

Неделна музичка сензација #1 - Led Аpple

„Здраво дечки! Од денеска имам соучесник во претставувањето на корејската култура на македонски. Запознајте ја Марија! Таа ќе ве поведе на патување низ корејската музика. Бидејќи музиката игра огромна улога во запознавањето на некоја култура свратете од време на време и запознајте ја разиграната страна на Kореја! Денеска на менито се поп-рок бендот Led Аpple (레드애플) !

Верувам дека ако не сите,барем дел чуле за Led Zeppelin,англиски рок бенд,формиран во Лондон 1968 година,тогаш јас ќе ве запознаам со еден јужно корејски рок бенд кои користи слично име како нив.

Кажете здраво на Led Аpple (레드애플),поранешно LEDApple - рок бенд кој е под водство на STARKIM Entertainment и прв пат дебутираа 6 октомври 2010 со синглот "Dash".


 = Led Apple - Dash MV=

Текстот на песната преведен на англиски: http://popgasa.com/2011/11/02/led-apple-dash/

Wednesday, August 21, 2013

Филмски предлог #1

Денеска ќе скршнеме од нашето патување на островот Џеџу и ќе се пренасочиме кон пет различни света креирани за филмското платно. Сакам да ви предложам неколку филмови кои мене ми беше забавно да ги гледам. Нема да коментирам за нивната уметничка вредност или квалитет, тоа ќе оставам да си го процените сами. Сметам дека филмовите се клучен дел во запознавањето на некоја култура, начин на размислување па и секојдневниот живот. Избрав различни жанрови со цел да најдете нешто што би ви прилегало вам. Па, ѕирнете го мојот избор на 5 јужнокорејски филмови за оваа недела: 


#1 – Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004)

Жанр: воен, акција

Ова е без сомнеж еден од најемотивните филмови што ги имам гледано. Приказната го следи животот на двајца браќа кои се вплеткуваат во суровоста на војната. Дејството се одвива во 1950 година кога северно корејците го окупираат југот.

Monday, August 19, 2013

Авантурите на островот Џеџу! #2

Добредојде назад. Во нашиот паралелен свет сега сме на островот Џеџу: „Трчаш со огромна насмевка танцуваќи заедно со морето од жолти ливчиња. Заслепен си од разиграните сини нијанси пред себе. Пред да успееш да ги зауздаш сопствените емоции веќе заринкуваш со прстите во песокот. Ладната вода ги скокотка твоите неврони чии импулси возбудено трчаат низ твоето тело. Чекор по чекор се движиш по бистрото синило набљудувајќи ги своите бледи стапала. Водата е толку бистра што се чини дека брановите воопшто и не го допираат песокот на тлото. Уживаш во ветрето и неговата свежина. Брановите ја распенуваат водата која удира во твоите колена. Наеднаш, твоите нозе потонуваат во огромна црна сенка која ги обзема сосем ненадејно. Во дел од секунда почнуваш да скокаш пред да размислиш што навистина се случува. Си проверуваш дали се е во ред со твоите очи и пред да можеш да се вратиш во нормала црнилото се претвора во сребро и исчезнува. Ти станува јасно дека тоа било само јато од илјадници мали рипчиња кои сигурно се исплашиле повеќе од тебе. На површината на водата испливуваат храбрите мали воини, жртви на твоето немирно претање. Можеби денес не е вистинскиот ден да се нурнеш во бистрото синило. Можеби утре!Излегуваш од водата и почнуваш да чекориш долж ситниот песок кој ја опкружува. Го пушташ мозокот на пасење и бесцелно гледаш кон далечините. Комплетно се исклучуваш и пред да се свестиш се удираш во една бабичка облечена во одело за нуркање. Баба нуркач? Исплашено почнуваш да ја анализираш. Го гледаш нејзиното старо збрчкано лице опкружено со гума. На главата носи округла маска направена од стакло без никаква додатна заштита. Нема боца за дишење. На половината има закачено појас нанижен со камења. Целото тело и е покриено во црна гума. Ти се насмевнува, ја зема големата зелена мрежа на која е закачена една портокалова топка, можеби од стиропор и влегува во студената вода. Што ли видов? Погледот ти шета кон морето и почнуваш да забележуваш се повеќе портокалови топки кој пловат во далечините на морето.

Sunday, August 18, 2013

Авантурите на островот Џеџу! #1

Замисли: „ Го испи утринското кафе. Фрлаш замаглен поглед околу себе обидувајќи се да се прилагодиш на новата слика пред твоите очи. Синоќа беше во урбаната џунгла Сеул а денес, денес веќе си опкружен со нешто сосем поинакво. Малите куќички, зелените пространства и мирисот на море полека те обземаат. Не можеш да ја скротиш желбата за истражување, па има толку многу работи што сакаш да ги дознаеш. Само еден час со авион подалеку од Сеул а веќе си опкружен со сосем поинаков свет. Добредојде во Џеџу (제주도; Jeju)!
Вооружан со нетрпение го правиш првиот чекор кој те носи 2 милиони години наназад, до создавањето на островот. Пред тебе се протега огромно пространство вода кое немирно танцува вриејќи од жешката маса испратена од неговото тло. Во плитките води избива вулкан. Забрзано прелетуваш низ наредните милион години. Слоеви од лава и пепел се трупаат над немирната вода создавајќи остров. Подзастануваш на точката означена „пред 25 илјади години“, сите вулкани се стивнати. Лутината на земјата се фокусира во една единствена точка која избива создавајќи го најголемиот кратер, планината Хала. Го правиш вториот чекор. Стоиш на едно ридче набљудувајќи го брановитото море од зеленило пред себе. Ридестите конструкции пред тебе и каналите создадени од лава под твоето тло сведочат за насилното создавање на островот. Денес, на него има 360 мали ридчиња од изгаснати вулкани наречени Орум (오름; Oreum) доминирани од една голема конструкција позната како планината Хала. 

Sunday, May 12, 2013

Фестивал на лотусовите фенери [Lotus Lantern Festival; 연등회 연등축제]

Замисли: „ Погледнуваш кон улицатa чии улични светилки штотуку згаснаа.Од кривината на крајот се појавува море од луѓе кои неуморно носат илјадници фенери над нивните глави. Можеш да ги забележиш и нивните насмевки срамежливо отцртани со нежната светлина на фенерите. Целата слика потсетува на море во кое е отсликана јарката светлина на ѕвездите. Не успеваш да одолееш на музиката и звукот на насмевките кои одѕвонуваат во твоите уши. Полека се препушташ, те обзема магијата и пред  да се свестиш веќе пливаш во морето со сите оние луѓе. И ти стануваш дел од нивната прослава. Го празнувате роденденот на Буда. “
Токму такво е чувството кога ќе бидете дел од „Фестивалот на лотусовите фенери“.  Фестивалот се одржува секоја година во периодот околу роденденот на Буда кој пак, се прославува на 8 ден од 4 месец според лунарниот календар. Оваа година роденденот на Буда се паѓа на 17 Мај, а фестивалот беше одржан од  10 – 12 Мај.